Tostones fried plantains
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 10.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.18g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.18g |
| Saturated Fat | 0.59g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.106382978723403% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marketside Chunky Avocado (Similarity score: 15.17)
- Rizopia Spaghetti Au Riz Brun (Similarity score: 16.19)
- Green Plantain Pieces Mofongo (Similarity score: 17.51)
- La P'tite Ferme Le Gros Yaourt Vanille (Similarity score: 18.02)
- Glocken Bäckerei Roggen Vollkornbrot (Similarity score: 18.09)
- Grissini Tipo 00 (Similarity score: 18.79)
- Waffle Cut French Fried Potatoes (Similarity score: 19.64)
- Apivita Pastillas Suavizan La Garganta (Similarity score: 19.83)
- Farine De Blé A Pain Tamisee #50 (Similarity score: 20.00)
- Vita Reale Vita Reale, Italian Sundried Tomato (Similarity score: 20.04)
- A S Galle & Jessen Ga Jol Salzlakritz Zuckerfrei (Similarity score: 20.12)
- Aldelis Morcilla De Pavo (Similarity score: 21.32)
- Casino Riz Rond (Similarity score: 21.84)
- Boni Selection Tagliatelle (Similarity score: 22.35)
- Ketterer Pan De Centeno 100% (Similarity score: 23.27)
Ingredients List
- Plantain
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)