Toupargel Bûche glacée caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 12.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 87.76978417266186% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.8% |
| Saturated Fat Value | 12.2g |
| Score | 19 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 26.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jymy Jymy Tuplasuklaa (Similarity score: 21.70)
- Monoprix Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 23.99)
- U Saveurs Mousse Au Chocolat Sur Ganache Avec Cuillere (Similarity score: 25.16)
- Ja! Ja! Mini Classic Mix 12 Stück (Similarity score: 26.83)
- Brunch,savencia Zarte Blute (Similarity score: 29.87)
- Eskigel 6 Coni All’amarena (Similarity score: 30.49)
- United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 32.56)
- Ice Cream (Similarity score: 33.17)
- Homemade, United Dairy Farmers Sweet Cream Ice Cream With Swirls Of Sea Salt (Similarity score: 33.75)
- Netto Tarte Aux Framboises (Similarity score: 34.47)
- Real Premium Crushed Creme Filled Chocolate Cookies Dunked In Classic Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 35.03)
- La Mère Poulard Cookies (Similarity score: 35.42)
- Franprix Mousse Au Chocolat (Similarity score: 36.42)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy, Ice Cream Sandwich, Key Lime Pie Wich (Similarity score: 36.44)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 37.10)