Toupargel Cuisses de poulet jaune
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 18.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.8% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant, Chicken Thighs (Similarity score: 12.88)
- Mets Des Rois Aiguilette Poulet Jaune (Similarity score: 13.11)
- Danpo Cuartos Traseros De Pollo (Similarity score: 14.08)
- Cuisse De Poulet (Similarity score: 14.13)
- Mercadona Muslo De Pollo Deshuesado Con Piel (Similarity score: 14.31)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 15.37)
- Perdue Chicken Thighs (Similarity score: 16.21)
- La Nouvelle Agriculture Hauts De Cuisses De Poulet (Similarity score: 16.66)
- La Nouvelle Agriculture Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 16.66)
- Harvestland, Chicken Thighs, Chicken (Similarity score: 16.71)
- Fresh Chicken Thighs (Similarity score: 16.71)
- Perdue Perdue, Chicken Thighs (Similarity score: 16.71)
- H E B Ground Turkey (Similarity score: 17.10)
- Draper Valley Farms Ranger, The Free Range Chicken, Frying Chicken, Whole (Similarity score: 17.17)
- Simple Truth Natural Whole Chicken (Similarity score: 17.17)