Toupargel Tarte normande aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.79775280898876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 23.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles Vanille Framboise (Similarity score: 11.06)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.86)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Brewed To Matter (Similarity score: 12.02)
- Ben & Jerry's Truffle Trifecta Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Chocolate Chip Cookie Dough Incredible Organic Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.98)
- Bûche Glacée, Chocolat Noir Et Gianduja (Similarity score: 13.52)
- Mövenpick Movenpick Tiramisu (Similarity score: 13.56)
- Grom Gelato Alla Crema (Similarity score: 13.57)
- Charlotte Poire Chocolat Par Philippe Segond (Similarity score: 13.68)
- Glaces Ruiz Maxicône Pistache Noisette (Similarity score: 14.30)
- Chocolate Fudge Swirled Into Vanilla Bean Organic Super Premium Ice Cream, Vanilla Fudge Swirl (Similarity score: 14.97)
- Auchan Auchan Tarte Normande 500g (Similarity score: 15.20)
- Alipende Helado De Menta Y Chocolate (Similarity score: 15.25)
- G7 Bio Panna (Similarity score: 15.95)
- Magnum Helado De Vainilla Mini Con Almendras Magnum (Similarity score: 16.07)