tous les jours Blanc de poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.5% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Elivia Steaks Haches 100% Pur Boeuf (Similarity score: 9.59)
- Biobio Bio Rinder Hackfleisch, Zum Braten (Similarity score: 13.20)
- Elma Steaks Haches 20% Mg (Similarity score: 14.18)
- Gam’gel Steacks Hachées 100% Pur Boeuf (Similarity score: 14.83)
- Esquigel Steacks Haches Surgeles (Similarity score: 15.38)
- Biobio Rinder Hackfleisch (Similarity score: 17.38)
- K Bio Rinder Hackfleisch Zum Braten (Similarity score: 17.38)
- Isla Délice Isla Délice Steack Hâché Halal X32 (Similarity score: 18.08)
- Elma Hachés Pur Bœuf (Similarity score: 18.14)
- Toupargel Steaks Hachés Halal (Similarity score: 18.33)
- Carrefour Haché Pur Bœuf Halal (Similarity score: 18.65)
- Eco+ Viande Hachée 100% Pur Boeuf (Similarity score: 20.86)
- Natural Ground Lamb (Similarity score: 21.06)
- Tous Les Jours 10 Steaks Hâchés (Similarity score: 21.21)
- Carrefour Steaks Haches Pur Boeuf Light (Similarity score: 22.89)
Ingredients List
- Beef Meat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)