Trader Joe's Coffee Mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 38.099999999999994mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 38.1mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Au Mascarpone Avec Préparation Aux Cerises Aromatisée 22% Et Génoise Saupoudré De Cacao (Similarity score: 11.64)
- U,u Saveurs Tiramisu Saveur Cerise Amarena (Similarity score: 13.02)
- Sweety Ice Cream Matcha Green Tea Bite Size Mochi Ice Cream Bundled In Sweet Rice Dough (Similarity score: 13.36)
- Les Gâteaux D'honorine,carrefour Craquant Décongelé Fruits Rouge *2 (Similarity score: 13.58)
- Creme D'or Amarena (Similarity score: 13.83)
- Migros Selection,migros Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.37)
- Miko,magnum Magnum Miel Nougat (Similarity score: 14.40)
- Oregon Ice Cream Vanilla Bean Ice Cream (Similarity score: 14.68)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.78)
- Migros Sélection,migros Mochi Ice Cream (Similarity score: 15.09)
- Disk Technologies Corporation Sweet Action, Ice Cream, Vietnamese Coffee (Similarity score: 15.22)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 15.27)
- Cadbury Pots Of Joy (Similarity score: 15.53)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream (Similarity score: 15.55)
- Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 15.56)
Ingredients List
- Coconut Milk
- Dextrose Monohydrate
- Coffee Powder
- Monodiglycerides Of Fatty Acids
- E410
- E412
- Salt
- Coconut
- Water
- Glucose Syrup
- Modified Tapioca Starch And Glutinous Rice Flour
- Sugar
- Mocha Sauce
- Rice Bran Oil Shortening
- Roasted Coffee
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)