Wholesome, Verona Valley Wholesome & delicious apple rings
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 57.14g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ross Nector (Similarity score: 14.81)
- Vahiné Crayon Pâtissier (Similarity score: 25.11)
- Asieco Gelee À L'aloe Vera (Similarity score: 27.72)
- Hershey’s Hershey's Syrup Special Dark Chocolate (Similarity score: 40.78)
- Whole Foods Market, Rubicon Enterprises Inc Whole Foods Market, Marshmallows, Vanilla Bean (Similarity score: 43.73)
- Tracklements Mint Jelly (Similarity score: 43.76)
- Monari Federzoni Glassa All'"aceto Balsamico Di Modena Igp" Con Ciliegia E Fragola (Similarity score: 45.07)
- Di Sapori Tradizione Glassa All Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 45.07)
- Island Snacks Chile Mango (Similarity score: 45.19)
- Chile Mango (Similarity score: 45.19)
- Flavored Syrup (Similarity score: 45.68)
- Sweet Fuji Apple Rings (Similarity score: 45.94)
- Eroski Crema Con Aceto Balsamico Di Modena A La Trufa (Similarity score: 46.13)
- Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 46.22)
- Flavored Syrup (Similarity score: 46.22)
Ingredients List
- Sun Dried Apple Rings
- E220
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)