Wild Dutchman Sunflower Seeds Sunflower seeds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.67g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.67g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 1.67g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Southern Sun Llc Wild Dutchman, Sunflower Seeds (Similarity score: 0.00)
- Wild Dutchman Sunflower Seeds Sunflower Seeds (Similarity score: 0.00)
- Southern Sun Llc Wild Dutchman, Sunflower Seeds (Similarity score: 0.00)
- Farabella Cavatelli (Similarity score: 21.60)
- Farabella Orecchiette (Similarity score: 21.60)
- Mare Aperto Tonno (Similarity score: 21.96)
- Rianxeira Atún Claro, Un Toque De Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 21.96)
- Millet & Flax Hamburger Buns (Similarity score: 25.68)
- Target Stores Organic Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 27.83)
- Regionali Trofie Sin Gluten (Similarity score: 27.87)
- Spartan Spartan, Thin Crust Pizza, Original (Similarity score: 29.71)
- Essential Everyday Essential Everyday, Thin Pizza Crust (Similarity score: 29.71)
- Shurfine, Topco Associates Inc Shurfine, Thin Pizza Crust (Similarity score: 29.71)
- Thon Blanc Germon A L'huile Olive (Similarity score: 31.44)
- Becel Becel Light Omega 3 100% Végétal (Similarity score: 31.49)
Ingredients List
- Sunflower Seed
- Cane Sugar
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)