Wolfram Berge Paprika-Gelee süß-scharf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 838kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 838kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 27 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 27 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.02g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 2.8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2.8mg |
| Sugars | 45.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 45.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kettle Cooked Preserve (Similarity score: 15.11)
- Stonewall Kitchen Stonewall Kitchen, Blueberry Pomegranate Jam, Blueberry Pomegranate (Similarity score: 15.11)
- Wolfram Berge Paprika Gelee Süß Scharf (Similarity score: 15.26)
- Swiss Preserve (Similarity score: 16.14)
- Pumpkin Butter Spread, Pumpkin Butter (Similarity score: 16.14)
- Plums Royale (Similarity score: 16.14)
- Royale (Similarity score: 16.14)
- Preserve (Similarity score: 17.60)
- Jalancina Yellow Pepper Jam (Similarity score: 17.84)
- Clear Creek Orchard Clear Creek Orchard, Jam, Blueberry (Similarity score: 17.84)
- Stonewall Kitchen Jam (Similarity score: 17.84)
- Strawberry Preserve (Similarity score: 17.84)
- Stonewall Kitchen Ltd Red Jam (Similarity score: 17.84)
- Jalancina Apricot Jam (Similarity score: 17.84)
- Stonewall Kitchen Stonewall Kitchen, Apricot Ginger Jam (Similarity score: 17.84)
Ingredients List
- Sugar
- Bell Pepper
- Apple Vinegar
- Water
- Lemon Juice From Concentrate
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)