Yoplait Mousse au chocolat intense
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 64.63414634146342% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 23.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Best Choice Ice Cream (Similarity score: 7.84)
- Coop Gelato Alla Panna Ma (Similarity score: 8.34)
- Hy Vee Inc Strawberries & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Flan Pâtissier 6 8 Parts (Similarity score: 10.35)
- Flan Nature En Bande (Similarity score: 10.35)
- Flan Nature (Similarity score: 10.35)
- Flan Nature (Similarity score: 10.35)
- Flan Nature (Similarity score: 10.35)
- Flan Nature (Similarity score: 10.35)
- Chocolate Ripple Ice Cream (Similarity score: 10.51)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 10.77)
- Fudge Revel Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Thiriet Creme Glacee Facon Creme Brulee (Similarity score: 10.92)
- Mayfield Ice Cream (Similarity score: 11.55)