Yuengling's Ice Cream Corporation Yuengling's, Ice Cream, Butter Pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 50.02718868950517% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 109mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 109mg |
| Sugars | 17.24g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill All Natural Gelato, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 11.21)
- Good Humor, Unilever Chocolate Eclair Frozen Dessert Bars (Similarity score: 12.94)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 16.42)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 16.70)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Vanilla Pecan (Similarity score: 16.81)
- Hy Vee Inc Denali, Original Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Moose Tracks Fudge And Peanut Butter Cups (Similarity score: 16.94)
- Ice Cream (Similarity score: 16.99)
- Food Town Stores Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 17.83)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 17.84)
- Denali, Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 18.03)
- Cannoli Dip & Chips (Similarity score: 18.52)
- Laiterie Bernard Mousse Chocolat (Similarity score: 18.68)
- Chocolate Truffle Pot De Creme A French Style Dessert, Chocolate Truffle, French Style (Similarity score: 18.71)
- Peanut Butter Caramel Brownie Indulgent Peanut Butter Swirls And Brownie Pieces Folded Into Caramel Real Premium Ice Cream (Similarity score: 19.12)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 19.70)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Pecan Nut
- Flavouring
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)