Yuengling's Yuengling's, ice cream, espresso chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 10.34g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.21017402945114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 46mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 46mg |
| Sugars | 20.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Vanilla Chocolate Chip (Similarity score: 8.18)
- Magnum Mag Crun Cookie 90ml (Similarity score: 8.43)
- Italiamo Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 10.45)
- Organic Mochaccino (Similarity score: 10.75)
- Baileys Chocolate Secret Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 10.98)
- Organic Ice Cream (Similarity score: 11.19)
- Vanilla Bean Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Panna Cotta (Similarity score: 12.57)
- Coffee Ice Cream With Rich Dark Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 13.18)
- Straus Family Creamery Ice Cream (Similarity score: 13.52)
- Mochi Chocolat Stracciatella (Similarity score: 13.71)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 14.74)
- G7 Gelato Madre (Similarity score: 15.58)
- G7 Buontalenti Alla Crema (Similarity score: 15.58)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Espresso Chips
- Coffee
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)