Yumbana Shoppe Key Lime Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 32.14g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs General Mills Häagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 13.04)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 13.04)
- Alsa Moelleux Au Bon Goût Citron (Similarity score: 14.71)
- Jewel, West Coast Grocery Company Jewel Bake Shop, Brulee Bliss Torte, Cran Creme (Similarity score: 16.11)
- So Delicious New! Cashewmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 19.37)
- Dr Oetker Zitronen Sahne Schnitten (Similarity score: 19.66)
- Companion St Louis Bread Pudding (Similarity score: 19.84)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 20.28)
- Exquisa Exquisa Cheesecake (Similarity score: 20.92)
- Tgp Mini Supreme Pie (Similarity score: 22.11)
- Le Gateau Est Un Delice Swiss Roll (Similarity score: 22.44)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Peanut Butter Cup Cacahuète (Similarity score: 22.66)
- Caramelized Madagascar Vanilla Cream Cups (Similarity score: 23.42)
- Coborn's Incorporated Sl Pie Cherry Crumb Half (Similarity score: 24.11)
- West Coast Grocery Company Cherry Crumb Pie (Similarity score: 24.25)
Ingredients List
- Sweetened Condensed Milk
- Lemon Juice
- Water
- Cinnamon
- Salt
- Cider Vinegar
- E415
- E412
- Lime Juice
- Brown Rice Flour
- Sour Cream
- Palm Oil
- Egg
- Cane Sugar
- Potato Starch
- Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)