Yumbana Shoppe Mt Evans Muffins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.882352941176471 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 1.41g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.014204545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 6 |
| Sodium | 211mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 211mg |
| Sugars | 14.08g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Genius Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 21.79)
- Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 22.15)
- Coop Store Burgerbrød (Similarity score: 25.07)
- Carrefour Tartelette Fine Aux Pommes (Similarity score: 25.20)
- K Classic Sahne Meerrettich (Similarity score: 26.50)
- Sirope De Agave (Similarity score: 29.50)
- Panettone Vegano (Similarity score: 30.48)
- Arrowhead Mills Organic Sprouted Corn Flakes (Similarity score: 30.51)
- Mcdonald's Frites Moyenne (Similarity score: 30.70)
- American Classic Chocolate Whole Ring Cake (Similarity score: 31.22)
- Aldi Southern Fried Poppin' Chicken (Similarity score: 31.53)
- Remo Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 32.08)
- Rouleaux Impériaux (porc) (Similarity score: 32.41)
- Mcdonald's,mccain Petite Frite (Similarity score: 32.43)
- Topfish,trung Son Seafood Processing Jsg Crevette Torpedo (Similarity score: 32.55)
Ingredients List
- Banana
- Water
- Natural Vanilla Extract
- Natural Banana Flavouring
- Al Free Baking Powder
- E500ii
- Cinnamon
- E412
- E415
- Brown Cane Sugar
- Potato Starch
- Canola Oil
- Egg
- Brown Rice Flour
- Walnut
- Sorghum Flour
- Modified Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)