Z O Z Group Inc. Universal Bakery, Extra Thick Whole Wheat Golden Pita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 26mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 26mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- White Corn Tortillas (Similarity score: 13.41)
- Gold Emblem, Cvs Pharmacy Inc Gold Emblem, Gummy Bears (Similarity score: 13.77)
- Corn Tortillas (Similarity score: 14.86)
- Great Value White Corn Tortillas (Similarity score: 15.48)
- Gruma Corporation White Corn Tortillas, White (Similarity score: 17.32)
- Mission, Gruma Corporation White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 17.32)
- Gruma Corporation Corn Tortillas (Similarity score: 17.32)
- Guerrero Tortilleria Tortillas De Maiz Blanco (Similarity score: 17.32)
- Gruma Corporation Corn Tortillas, Corn (Similarity score: 17.32)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 17.32)
- Gruma Corporation White Corn Tortillas (Similarity score: 17.32)
- Gruma Corporation Corn Tortillas (Similarity score: 17.32)
- Gruma Corporation White Corn Tortillas (Similarity score: 17.32)
- Gruma Corporation Mission White Corn Tortillas Restaurant Style (Similarity score: 17.32)
- Food Lion Classic Dinner Rolls (Similarity score: 18.57)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Water
- Salt
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)