Zanetti Mozzarella - Ciambella al latte di Bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.904761904761905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Del Gaudio Gourmet Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 3.60)
- Ciresa Formaggi Tartufina Mozzarella (Similarity score: 4.24)
- Mozzachef Mozzarella Di Bufala Campana Treccia (Similarity score: 4.28)
- Ciresa Mozzarella Di Buffala (Similarity score: 4.28)
- Zanetti Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.28)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.28)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.28)
- Auricchio Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.28)
- Zanetti Mozzarella Di Bufala Campana Aop (23% Mg) (Similarity score: 4.28)
- Mozzarella Di Bufala Cuscino 125 G Campa (Similarity score: 4.28)
- Mozarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 4.28)
- Vivaldi Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 4.28)
- Giovanni Colombo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 4.28)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 6.98)
Ingredients List
- Salt
- Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)