Zena Confiture de bananes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 49 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 49 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 58g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Andresy Confitures Framboise (Similarity score: 2.08)
- Orange Douce De Sicile (Similarity score: 3.24)
- Confiture Rhubarbe Artisanale (Similarity score: 3.28)
- Carrefour Bio,carrefour Confiture Extra Abricot (Similarity score: 3.39)
- Mocitos Confiture De Fraises (Similarity score: 3.48)
- Franprix Gelée Extra De Groseilles (Similarity score: 3.66)
- Les Apiculteurs Associés Confiture De Figues Au Miel (Similarity score: 3.97)
- Le Conserve Della Nonna, Fini Confettura Di Prugna Tipo Modena (Similarity score: 4.66)
- Matin D'ariège Confiture Myrtille (Similarity score: 6.02)
- Casino Confiture Extra Mures (Similarity score: 6.04)
- Franprix Confiture Extra Myrtilles (Similarity score: 6.04)
- Simmler Schwarzkirsch Konfitüre Extra, Schwarzkirs (Similarity score: 6.06)
- Casino Confiture De Fraise (Similarity score: 6.06)
- Casino Confiture De Fraises (Similarity score: 6.06)
- Confiture De Myrtilles (Similarity score: 6.11)
Ingredients List
- Banana
- Sugar
- E440a
- E330
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)