Zentis Forest Fruit Preserves
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.666666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peculiar Country Amish Collection Old Fashioned Elderberry Jelly (Similarity score: 11.62)
- Troyer Dist Co Jelly (Similarity score: 11.62)
- Premium Raspberry Preserves, Raspberry (Similarity score: 11.80)
- Dillman Farm Pear Apple Chai Preserves (Similarity score: 12.85)
- Sun Maid Apricots (Similarity score: 12.86)
- Wegmans Fyfga Red Raspberry Preserves (Similarity score: 13.41)
- Agrisicilia Marmellata Di Limoni Con Zenzero (Similarity score: 13.64)
- Holiday Pickles (Similarity score: 14.49)
- Fig & Pear Preserve (Similarity score: 14.67)
- Fiery Figs Pepper Jelly (Similarity score: 14.67)
- Confiture De Fraise Rhubarbe (Similarity score: 14.67)
- Boysenberry Jam (Similarity score: 14.67)
- Jam Cherry (Similarity score: 14.67)
- Smucker& Concord Grape Jam (Similarity score: 14.67)
- Cherry Preserves, Cherry (Similarity score: 14.67)
Ingredients List
- Fruit Mix
- Sugar
- Corn Syrup
- E330
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)