Zentis GmbH & Co. KG, Zentis Frühstücks-Konfitüre Himbeere
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mühlhäuser Aprikose (Similarity score: 8.00)
- Lidl,maribel Gelée Mûre (Similarity score: 9.30)
- Landliebe Erdbeermarmelade (Similarity score: 10.68)
- Confettura (Similarity score: 11.34)
- Symphonie Fruchtaufstrich, Erdbeere Und Rote Johannisbeere (Similarity score: 12.41)
- Terre De L'alpe Gelée De Framboises (Similarity score: 13.41)
- Terre De L'alpe Confiture D'airelles (Similarity score: 14.47)
- Famille Mary Confiture Clémentine Orange & Épices (Similarity score: 15.37)
- Maison Cappaccini Confiture Figue Entière (Similarity score: 16.68)
- Edeka,edeka Bio Erdbeere Konfitüre Extra (Similarity score: 17.95)
- Confitura Extra (Similarity score: 18.41)
- Landliebe Konfitüre, Himbeeren (Similarity score: 19.24)
- Biobio Erdbeer Konfitüre Extra Mit Rohrzucker (Similarity score: 19.65)
- Zentis Sonnen Früchte (Similarity score: 20.55)
- U Bio,u Confiture Extra De Cassis (Similarity score: 20.64)