Zuger Bio Mozzarella Mini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.9g |
| Saturated Fat | 12.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.4864864864865% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.5% |
| Saturated Fat Value | 12.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Zuger Frischkase Bio Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Züger Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Edeka Bio, Edeka Edeka Bio Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Züger Frischkäse Mozzarella Sans Lactose (Similarity score: 0.00)
- Lovilio Morzarella (Similarity score: 0.00)
- Zuger Frischkase Mozarella (Similarity score: 0.00)
- Bio Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Zügar Frischkäse Mozzarella (Similarity score: 0.57)
- Casale Fresco Mozzarella (Similarity score: 2.51)
- Valgrande,zott Mozzarella Minis Classic (Similarity score: 3.01)
- Ein Herz Für Erzeuger Mozzarella Mild & Cremig (Similarity score: 3.01)
- Valgrande,zott Mozzarella Classic (Similarity score: 3.01)
- Carrefour Bio, Carrefour Mozzarella (Similarity score: 5.29)
- Carrefour Bio,carrefour Mozzarella Mini (Similarity score: 6.48)
Ingredients List
- Milk
- Sea Salt
- Microbial Rennet
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)