Mochi Cheesecake Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 32.9g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 13.02)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 13.88)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 14.34)
- King Size Cone (Similarity score: 18.12)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 19.34)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 19.34)
- Hazelnut Biscotti Ice Cream (Similarity score: 19.77)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 19.99)
- Sammontana Sansoni (Similarity score: 20.10)
- Ice Cream (Similarity score: 20.49)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 21.30)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, S'mores (Similarity score: 22.59)
- Twix Twix Glacé X6 (Similarity score: 22.60)
- Ice Cream (Similarity score: 23.29)
- Nestlé Extrême Collection Macaron Caramel Pointe De Sel (Similarity score: 23.50)
Ingredients List
- Vanilla Pod
- Tapioca Starch
- Salt
- Soya
- Sugar
- Trehalose
- Water
- Rice Flour
- Fresh Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)