Hood Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 54.529094181163764% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 25.76g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Raspberry Cheesecake (Similarity score: 8.09)
- King Size Cone (Similarity score: 9.35)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 10.18)
- Big Drum Dessert Cones (Similarity score: 12.98)
- Belbake Käse Kuchen (Similarity score: 13.30)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 13.43)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Triple Brownie (Similarity score: 13.62)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 14.17)
- Ice Cream (Similarity score: 14.42)
- Ice Cream (Similarity score: 15.85)
- Organic Chocolate Ice Cream Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.50)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 16.77)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 17.08)
- Tarte Citron Surgelée (Similarity score: 17.32)
- Cake Flavored Ice Cream With Cake Pieces, Frosting Bits And A Candy Confetti Ribbon (Similarity score: 17.61)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural And Artificial Flavouring
- E412
- Lacust Bean Gum
- E433
- And Carrageenan
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Fudge Swirl
- Fudge Pieces
- Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)