Mochi exquis vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1018kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1018kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0.77 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.77 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.24g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.24g |
| Saturated Fat | 3.66g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 54.62686567164179% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 26.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salted Caramel Gelato (Similarity score: 8.39)
- Trader Joe's Salted Caramel Gelato, Salted Caramel (Similarity score: 8.39)
- Gelato Indulgences Brownie Batter Swirl (Similarity score: 10.87)
- Prestige Ice Cream, French Quarter Praline (Similarity score: 11.95)
- Premium Toasted Almond Fudge In Chocolate Ice Cream, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 12.04)
- Food Club Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali Original Moose Tracks (Similarity score: 12.31)
- Kemps Llc Marshmallow Brownie Ice Cream (Similarity score: 12.95)
- Ice Cream (Similarity score: 13.41)
- Cowboys Cookie Crunch (Similarity score: 13.41)
- Signature Select Reduced Fat Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 13.69)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cherrific Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 13.91)
- Delhaize Icecream Vanilla Pecan (Similarity score: 14.04)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Brownie (Similarity score: 14.27)
- Albertson's Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.32)
- Crispy Trio Layers Dark Chocolate Crunchy Peanut Butter Frozen Dessert, Dark Chocolate (Similarity score: 14.44)