Trader Joe's Salted caramel gelato, salted caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.04g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.04g |
| Saturated Fat | 5.05g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555555555556% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 25.25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salted Caramel Gelato (Similarity score: 0.00)
- Mochi Exquis Vanille (Similarity score: 8.39)
- Ice Cream (Similarity score: 8.70)
- Cowboys Cookie Crunch (Similarity score: 8.70)
- Kemps Llc Marshmallow Brownie Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Market Pantry, Target Stores S'mores Marshmallow & Chocolate Ice Cream Swirled With Chocolate Flavored Chunks & A Graham Swirl, S'mores, Marshmallow & Chocolate (Similarity score: 10.01)
- English Toffee Caramel Premium Ice Cream, English Toffee Caramel (Similarity score: 10.48)
- La Sirena Flan Helado Con PiƱones (Similarity score: 10.67)
- Albertson's Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 11.37)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Prestige Ice Cream, French Quarter Praline (Similarity score: 12.32)
- Gelato Indulgences Brownie Batter Swirl (Similarity score: 12.36)
- Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 12.49)
- Premium Toasted Almond Fudge In Chocolate Ice Cream, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 12.71)
- Turkey Hill Party Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 12.73)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Soya Lecithin
- Natural Caramel Flavouring
- E500ii
- Vanilla Extract
- Cream
- Glucose Syrup
- Cane Sugar
- Sweetened Condensed Milk
- Egg Yolk
- Sugar
- E440a
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)