Mozzarella di Bufala Campana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.2g |
| Saturated Fat | 16.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.12068965517241% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.1% |
| Saturated Fat Value | 16.5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lupara Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.43)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.43)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.43)
- Fromagerie 4 Étoiles,mozzarella France Mozzarella Au Lait De Bouffonne (Similarity score: 16.04)
- Ciliegine Deli Di Latte Di Bufala Con Panna (Similarity score: 18.47)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 25.05)
- Burrata (Similarity score: 29.41)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 32.75)
- Palais Des Mets Burrata Avec Lait De Bufflonne (Similarity score: 33.06)
- La Contadina Burrata Nadia Con Latte Di Bufala (Similarity score: 33.06)
- La Bella Contadina Burrata Deli Con Latte Di Bufala (Similarity score: 33.06)
- Waitrose Duchy Organic Soft Cheese (Similarity score: 35.18)
- Belfiore Cheese Belfiore Cheese, Burrata (Similarity score: 36.32)
- Esh Foods Llc Cucumber Dill Cream Cheese Spread (Similarity score: 36.54)
- Esh Foods Llc Hatville Farms, Cream Cheese Spread, Blueberry (Similarity score: 36.54)