Mozzarella di latte di Bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.26457399103138% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.3% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 1.30)
- Carrefour Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 4.37)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 11.79)
- Selex Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 11.79)
- Merivio, Lidl Mozzarella (Similarity score: 17.15)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 17.40)
- Despar,spar Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 17.64)
- Pâturages,sélection Les Mousquetaires Mozzarella (Similarity score: 19.61)
- Casa Azzurra Espuma Di Ricotta (Similarity score: 20.57)
- Zanetti Burratina (Similarity score: 21.63)
- Zanetti Burrata (Similarity score: 21.63)
- Galettes Pommes 6 Parts (Similarity score: 24.22)
- Leclerc Galette Des Rois (Similarity score: 24.22)
- Galette Des Rois Pommes (Similarity score: 24.22)
- Galette Des Rois Pommes (Similarity score: 24.22)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)