Despar,Spar Mozzarella di bufala campana dop
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1095kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1095kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 6.33)
- Pâturages,sélection Les Mousquetaires Mozzarella (Similarity score: 12.14)
- Selex Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 12.27)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 12.27)
- Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 17.64)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 18.10)
- Naturaplan Mozzarella (Similarity score: 19.76)
- Casa Azzurra Espuma Di Ricotta (Similarity score: 20.02)
- Carrefour Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 21.69)
- Del Gaudio Gourmet Burrata Affumicata (Similarity score: 22.04)
- Denner Mozzarella Boule (Similarity score: 24.26)
- Deluxe Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 24.45)
- Bufala Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 25.74)
- Romadur (Similarity score: 26.55)
- Fattorie Garofalo Mozzarella Di Bufala Campana Dop Biologica (Similarity score: 28.07)