Pâte à tartiner
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 6.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 59.1549295774648% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.2% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 38g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolat Liquide (Similarity score: 23.87)
- Glace Vanille (Similarity score: 26.66)
- Lost And Found And Limb Records El'one, Dragee, Dark Chocolate, Orange (Similarity score: 27.77)
- Bande De Flan Nature (Similarity score: 28.04)
- Frédéric Chaix Crème Balsamique À La Mangue Épicée (Similarity score: 29.43)
- Bartons Million Dollar Bar Creamy Milk Chocolate (Similarity score: 29.98)
- Milsa Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 30.81)
- Kingsbite Chocolat Au Lait (Similarity score: 36.49)
- Tesori Panettone (Similarity score: 37.09)
- Méga Star Glace Special Almond Milk (Similarity score: 37.27)
- Glutenull Quinoa Coconut Cookie (Similarity score: 38.00)
- Häagen Dazs Caramels (Similarity score: 39.66)
- Profiteroles (Similarity score: 41.64)
- Häagen Dazs Belgian Chocolate Crème Glacée (Similarity score: 41.85)
- Picard Crumble Poire Chocolat (Similarity score: 42.33)