Bande de flan nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.36363636363636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.4% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milsa Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 16.00)
- Glace Vanille (Similarity score: 17.64)
- Profiteroles (Similarity score: 18.35)
- Tesori Panettone (Similarity score: 19.19)
- Kingsbite Chocolat Au Lait (Similarity score: 20.77)
- Méga Star Glace Special Almond Milk (Similarity score: 22.43)
- Bartons Million Dollar Bar Creamy Milk Chocolate (Similarity score: 24.35)
- Häagen Dazs Caramels (Similarity score: 26.94)
- Pâte À Tartiner (Similarity score: 28.04)
- Globus Haelnuss Sahne Torte To Go (Similarity score: 29.63)
- Häagen Dazs Belgian Chocolate Crème Glacée (Similarity score: 29.66)
- Pauls Pauls Zymil Full Cream Milk (Similarity score: 31.18)
- Parmareggio Fettine Al Parmigiano Reggiano (Similarity score: 31.73)
- Globus Schoko Sahne Torte To Go (Similarity score: 33.54)
- Pain Brioche Gourmand (Similarity score: 34.31)