Pain d'épice classic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 189.6mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189.6mg |
| Sugars | 38.9g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Maîtres Confiseurs Pain D'épices À L'ancienne (Similarity score: 14.72)
- Les Maître Confiseurs Pain D’èpice Nature (Similarity score: 14.72)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'epices Gingembre (Similarity score: 18.30)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'épices Gingembre (Similarity score: 18.30)
- Pain D'épices Aux Fruits (Similarity score: 19.70)
- Fortwenger Pavé À L’ancienne (Similarity score: 22.05)
- Delhaize Tartelette Breughel (Similarity score: 24.33)
- Continental Bakeries Fruhstuckskuchen (Similarity score: 27.06)
- Continental Bakeries Frühstücks Kuchen (Similarity score: 27.16)
- Carrefour Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 29.01)
- Carrefour Pain D'épices (Similarity score: 29.01)
- Pain D'épices Abricots Et Amandes (Similarity score: 29.65)
- Fortwenger Pavé Au Gingembre (Similarity score: 30.93)
- Casino Bio,casino 4 Crêpes Au Froment (Similarity score: 31.08)
- Apidis Dijon Pain D’épice (Similarity score: 31.11)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Rye Flour
- Water
- Spice
- Raising Agent
- E500
- Rye Bran
- Wheat Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)