Pains aux raisins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain Aux Raisins U (Similarity score: 10.25)
- 6 Pains Aux Raisins Les 3 Meuniers (Similarity score: 11.31)
- Kemps Llc King Sandwich (Similarity score: 13.18)
- Kemps Llc King Neapolitan Sandwich (Similarity score: 13.18)
- Leclerc Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 13.22)
- Leclerc Tropezienne (Similarity score: 14.34)
- Picard Brioche Façon Pain Perdu (Similarity score: 15.33)
- Picard 2 Brioches Façon Pain Perdu (Similarity score: 15.40)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 16.99)
- Chaussons Aux Pommes X4 (Similarity score: 17.40)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 17.40)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 17.40)
- E Leclerc Chaussons Aux Pommes X4 (Similarity score: 17.40)
- Chausson Au Pomme (Similarity score: 17.40)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 17.40)