Pasteis de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.30303030303031% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.3% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 6 Pains Aux Raisins Les 3 Meuniers (Similarity score: 12.67)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 16.99)
- Kemps Llc King Neapolitan Sandwich (Similarity score: 17.30)
- Kemps Llc King Sandwich (Similarity score: 17.30)
- Picard Brioche Façon Pain Perdu (Similarity score: 18.14)
- Picard 2 Brioches Façon Pain Perdu (Similarity score: 18.22)
- Mince Pie (Similarity score: 18.95)
- Brioche Suisse Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 19.67)
- Jenis Salted Peanut Butter With Chocolate Flecks Ice Cream (Similarity score: 21.27)
- Leclerc Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 21.37)
- Pandoro (Similarity score: 23.36)
- Mm's Chocolate Ice Cream Cookie Sandwiches (Similarity score: 23.51)
- 8" Black Forest Whip Cream Cake (Similarity score: 24.47)
- Pain Aux Raisins U (Similarity score: 24.71)
- Kroger Kroger, Blossom Flower Shaped Pastry, Caramel Apple (Similarity score: 25.16)