Pan Bagnat Poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 18.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.8% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Hogaza 100% Natural (Similarity score: 13.34)
- Naturgreen Hummus Paprica (Similarity score: 15.87)
- Meijer Everything Bagels (Similarity score: 16.26)
- Marks And Spencer Wrap Falafel Rôti Et Épinards (Similarity score: 16.68)
- Mittico Burger Di Salmone (Similarity score: 17.82)
- Esselunga Burger Di Salmone (Similarity score: 17.82)
- Oululainen Reilu Täysjyvä (Similarity score: 18.01)
- Soavegel Alicigpanate Soavegel (Similarity score: 18.11)
- Soavegel Alici Panate (Similarity score: 18.11)
- La Belle Iloise Sardine À La Tomate Et À L'huile D'olive Vierge (Similarity score: 18.18)
- Kfc Twister® Tenders (Similarity score: 18.63)
- Asda Garlic Naan (Similarity score: 19.18)
- Granex Bio Krokodylki Kukurydziane Chrupki (Similarity score: 19.26)
- Granex Bio Kwiatki Kukurydziane Chrupki (Similarity score: 19.28)
- L'atelier V Houmous De Lentille Jaune, Butternut Rôti Et Poivre De Timut (Similarity score: 19.37)