Pate a tartiner bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 42.5531914893617% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.6% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 39.2g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Keltech Inc Better Bites, Chocolate Enrobed Cake Ball, Very Strawberry (Similarity score: 23.02)
- Raffolait Ma Confiture De Lait Noisette Raffolait (Similarity score: 24.41)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 25.26)
- 7 Eleven Mint Ice Cream With Fudge Ribbon And Chocolate Cookies Pieces, Mint Cookies 'n Cream (Similarity score: 27.15)
- Confiture De Lait Noisette (Similarity score: 27.75)
- Caramel Whole Grain Large Popcorn, Caramel (Similarity score: 28.14)
- Cameo Torta Di Mele (Similarity score: 28.40)
- Colanta Arequipe (Similarity score: 28.71)
- Mackays Lime Curd (Similarity score: 29.10)
- A Joaninha Dois,pastelerias Padarias Unités De Pâtisseries À La Crème (pastel De Nata) (Similarity score: 30.20)
- Confiture De Lait "noisette" (Similarity score: 30.71)
- Les Nicettes Confiture De Lait (Similarity score: 30.71)
- Confiture De Lait À La Noisette (Similarity score: 30.71)
- Confiture De Lait Raffole (Similarity score: 30.71)
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 30.80)
Ingredients List
- Cooked Green Lentils
- Sugar
- Honey
- Milk Chocolate
- Hazelnut Paste
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)