Mackays Lime curd
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Comtes De Provence Confiture De Lait (Similarity score: 20.33)
- Cajeta (Similarity score: 21.01)
- Yumbana Shoppe Key Lime Pie (Similarity score: 23.59)
- A Joaninha Dois,pastelerias Padarias Unités De Pâtisseries À La Crème (pastel De Nata) (Similarity score: 23.76)
- Mercadona Tarta De Leche Condensada Y Galleta Descatalogado (Similarity score: 24.30)
- Raffolait Ma Confiture De Lait Noisette Raffolait (Similarity score: 26.93)
- Raffolé Crème À Tartiner Spéculoos (Similarity score: 26.93)
- Nestlé Nestle Lait Concentré Sucré Demi Écrémé (Similarity score: 27.88)
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 28.31)
- Confiture De Lait Menthe Chocolat (Similarity score: 28.66)
- Pate A Tartiner Bio (Similarity score: 29.10)
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 29.50)
- Leader Price Mini Rolls Fragola (Similarity score: 30.27)
- Chivers Lemon Curd (Similarity score: 31.34)
- 7 Eleven Mint Ice Cream With Fudge Ribbon And Chocolate Cookies Pieces, Mint Cookies 'n Cream (Similarity score: 31.44)
Ingredients List
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Lime Juice
- Lemon Juice
- Gelling Agent
- Acidity Regulator
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)