Pintade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.7g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 27.397260273972602% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.4% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- All Natural+ Ground Bison (Similarity score: 7.35)
- All Natural Ground Bison (Similarity score: 7.35)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 7.81)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 7.81)
- Norwegian Atlantic Salmon (Similarity score: 7.81)
- Atlantic Salmon Fillett (Similarity score: 10.25)
- Bluglacier Atlantic Salmon Filet (Similarity score: 11.69)
- Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 11.80)
- Roundy's Roundy's, Fisherman's Reserve, Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 11.80)
- Giant Eagle Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 11.80)
- Skinless Premium Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 11.80)
- Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 11.80)
- Great American Seafood Cedar Planked Atlantic Salmon (Similarity score: 11.80)
- Farm Rich Smokehouse Dry Rub Smoked Chicken (Similarity score: 13.98)
- Premium Atlantic Salmon (Similarity score: 14.96)