BluGlacier Atlantic Salmon Filet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 888kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 888kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.4g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.308270676691727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.3% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 58.4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58.4mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Skinless Premium Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 1.53)
- Roundy's Roundy's, Fisherman's Reserve, Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 1.53)
- Great American Seafood Cedar Planked Atlantic Salmon (Similarity score: 1.53)
- Giant Eagle Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 1.53)
- Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 1.53)
- Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 1.53)
- Atlantic Salmon Fillett (Similarity score: 1.89)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 5.17)
- Norwegian Atlantic Salmon (Similarity score: 5.17)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 5.17)
- Premium Atlantic Salmon (Similarity score: 5.45)
- Organic Atlantic Salmon Portions (Similarity score: 8.75)
- Pintade (Similarity score: 11.69)
- Fresh Ground Pork (Similarity score: 14.62)
- Genova Albacore Tuna In Pure Olive Oil (Similarity score: 14.77)