Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 86.72566371681415% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.7% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles (Similarity score: 12.28)
- Gelato D'italia Biscotti Panna E Cacao (Similarity score: 13.78)
- Gelato D'italia Biscotto Panna (Similarity score: 14.09)
- Algida Cornetto (Similarity score: 18.00)
- Nestle, Motta Maxibon (Similarity score: 20.94)
- Belle France Tiramisu Spéculos (Similarity score: 21.24)
- Gelatelli Mini Neo Ice Cream Cones (Similarity score: 22.63)
- Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 22.71)
- Lidl Cone Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 22.82)
- Big Dipper Strawberry Burst (Similarity score: 24.15)
- Carrefour Le Tiramisu (Similarity score: 24.81)
- Grand Jury (Similarity score: 24.88)
- Cannoli Siciliani Senza Glutine (Similarity score: 26.92)
- Mucci Soft Ice Cones Haselnuss (Similarity score: 27.71)
- Carrefour Tiramisu Au Café (Similarity score: 27.76)