Queso de cabra con ajo y finas hierbas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 19.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.84615384615384% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.8% |
| Saturated Fat Value | 19.2g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- President Coeur De Brie Soft Ripened Cheese (Similarity score: 8.21)
- Delhaize Tonijnsalade (Similarity score: 14.38)
- Tante Hélène Les Tranches De Saint Paulin (Similarity score: 20.14)
- Milfina Chantilly (Similarity score: 21.90)
- Cowbelle,aldi Real Dairy Cream Uht (Similarity score: 23.39)
- Terroir De France Fromage De Chèvre Terroir De France (Similarity score: 30.91)
- Buche De Chevre (Similarity score: 30.92)
- La Sélection Des Comptoirs,les Comptoirs De La Bio Tendr'ovale (Similarity score: 31.81)
- Pacari Choc Cru Pacari 85% Cacao (Similarity score: 32.42)
- Lac, Schwarzwaldmilch Crème Fraîche (Similarity score: 32.46)
- Droste Cocoa (Similarity score: 33.06)
- Elle Et Vire, Elle&vire International Crème Fouettée (Similarity score: 33.69)
- Sainsbury's Crème Fraîche (Similarity score: 34.00)
- Milsani Nata Montada (Similarity score: 34.08)
- President Crème Fraîche Président (Similarity score: 34.61)