Delhaize Tonijnsalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1237kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1237kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.8461538461538463 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 22g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 81.48148148148148% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.5% |
| Saturated Fat Value | 22g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Queso De Cabra Con Ajo Y Finas Hierbas (Similarity score: 14.38)
- President Coeur De Brie Soft Ripened Cheese (Similarity score: 19.47)
- Milfina Chantilly (Similarity score: 27.69)
- Cowbelle,aldi Real Dairy Cream Uht (Similarity score: 27.81)
- Violife Sabor Mozzarella (Similarity score: 28.32)
- Tante Hélène Les Tranches De Saint Paulin (Similarity score: 30.30)
- Le Fermier Le Doux (Similarity score: 33.28)
- Droste Cocoa (Similarity score: 35.38)
- Terroir De France Fromage De Chèvre Terroir De France (Similarity score: 35.70)
- Buche De Chevre (Similarity score: 35.71)
- Delhaize Bonbons Tendres Goûts Fruits (Similarity score: 35.74)
- Hainanese Kaya (Similarity score: 35.79)
- Fijn Proevers Fruit Toffees (Similarity score: 36.15)
- Sainsbury's Crème Fraîche (Similarity score: 37.12)
- Cora Bonbons Tendres (Similarity score: 37.66)