Rondelles de pomme séchées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 7.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 87.5mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 87.5mg |
| Sugars | 57.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Confiture (Similarity score: 18.95)
- Kid Vids Educational Entertainment Apple Rings (Similarity score: 19.43)
- Confiture D'abricot (Similarity score: 22.13)
- Welch's, Welch's Concord Concord Grape Jam (Similarity score: 22.48)
- Alesto Figues Moelleuses (Similarity score: 23.20)
- Suma Apple Rings (Similarity score: 28.34)
- Direct Producteurs Fruits Secs Figues Séchées Calabacitas (Similarity score: 29.87)
- Direct Producteurs Fruits Secs Pommes Séchées (Similarity score: 30.07)
- Figue Lerida (Similarity score: 32.11)
- Figues (Similarity score: 34.60)
- Baptistin Féraud Confiture Extra Fraise (Similarity score: 34.69)
- Angel Kalamata String Figs (Similarity score: 36.61)
- Figues Séchées (Similarity score: 36.92)
- Figues Sèches (Similarity score: 36.92)
- Figue Lerida (Similarity score: 36.92)