Figue lerida
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 11.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 12 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.749999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 48.1g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Figues (Similarity score: 8.03)
- Lerida Figue Lerida (Similarity score: 11.94)
- B&s Figues Pulled N°6 Ravier 500g Récolte (Similarity score: 11.95)
- Direct Producteurs Fruits Secs Pommes Séchées (Similarity score: 14.45)
- Direct Producteurs Fruits Secs Figues Séchées Calabacitas (Similarity score: 15.82)
- Suma Apple Rings (Similarity score: 16.94)
- Figues Sèches (Similarity score: 18.72)
- Figue Lerida (Similarity score: 18.72)
- Figues Séchées (Similarity score: 18.72)
- Bio Village,marque Repère Figues Moelleuses (Similarity score: 20.66)
- Tassis Figues (Similarity score: 21.62)
- Figues Lerida (Similarity score: 21.87)
- Ja! Ja! Soft Feigen, Getrocknet (Similarity score: 22.10)
- Figue Bermuda (Similarity score: 22.99)
- Carrefour Figues Moelleuses (Similarity score: 25.29)