Salade de pommes de terres epicées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.444444444444446% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.4% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kaiku Kaikucol (Similarity score: 9.75)
- Fontaine Santé Hummus Legumes Houmous (Similarity score: 11.64)
- Skippy Creamy Peanut Butter (Similarity score: 13.16)
- Mini Gums (Similarity score: 14.81)
- Essential Waitrose, Waitrose Baby Courgette (Similarity score: 16.19)
- Mighty Sesame Co Tahini Squeeze Bottle (Similarity score: 17.83)
- Biográ Bio Pizza Vegana (Similarity score: 19.58)
- Carrefour Frites Express (Similarity score: 20.48)
- Sponser Activator 200 (Similarity score: 23.09)
- Ah Soja Ongezoet Vleuglje Kokos (Similarity score: 24.05)
- Probios Rice Cuisine (Similarity score: 25.04)
- Tortilla (Similarity score: 26.85)
- Oceansea 2 Lachs Filetportionen (Similarity score: 27.75)
- Food Lion Classic Dinner Rolls (Similarity score: 28.15)
- Corn Tortillas (Similarity score: 28.52)