Essential Waitrose, Waitrose Baby Courgette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 6.111111111111112% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.1% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 4.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fontaine Santé Hummus Legumes Houmous (Similarity score: 11.53)
- Sponser Activator 200 (Similarity score: 14.52)
- Salade De Pommes De Terres Epicées (Similarity score: 16.19)
- Corn Tortillas (Similarity score: 17.62)
- Probios Rice Cuisine (Similarity score: 20.59)
- Kaiku Kaikucol (Similarity score: 20.70)
- Food Lion Classic Dinner Rolls (Similarity score: 21.32)
- Guacamole (Similarity score: 21.41)
- Kellogg's Cinnamon Roll Frosted Mini Wheats (Similarity score: 21.58)
- Tortilla (Similarity score: 23.02)
- Skippy Creamy Peanut Butter (Similarity score: 23.19)
- Albert Heijn Kook Room (Similarity score: 23.69)
- Street Tacos Corn Tortillas (Similarity score: 26.33)
- Street Tacos Yellow Corn Tortillas, Yellow Corn (Similarity score: 26.33)
- Carrefour Frites Express (Similarity score: 26.53)