Tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 73.07692307692308% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.1% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 12.25)
- Leader Price Cheesecake Au Citron (Similarity score: 12.41)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Páturages Cheese Cake Au Citron (Similarity score: 13.92)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 14.12)
- Avenue Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 15.31)
- Casino Cheesecake Citron (Similarity score: 15.32)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.56)
- Vanilla Fudge Swirl Ice Cream Cones (Similarity score: 15.79)
- Double Caramel Swirl Ice Cream Cones (Similarity score: 15.79)
- Breyers, Unilever Dairy Dessert (Similarity score: 15.83)
- Bruno's Supermarkets Inc Chunky Chocolate Flavored Chips In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 16.15)
- Calendrier De L’avent (Similarity score: 16.49)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 16.57)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 17.31)