Avenue Cookies & cream ice cream, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.33430515063169% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.08)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.40)
- Cookies N Cream Ice Cream (Similarity score: 10.05)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.26)
- Breyers, Unilever Dairy Dessert (Similarity score: 10.58)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.69)
- Butter Pecan Ice Cream With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 11.70)
- Bruno's Supermarkets Inc Chunky Chocolate Flavored Chips In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.81)
- Eclair Patissier Au Chocolat (Similarity score: 12.58)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 14.16)
- Blue Bunny Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Nestlé Buche Chocolat Caramel (Similarity score: 14.66)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate Blanco Sin Gluten (Similarity score: 15.03)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Vanille Pecan Blondie (Similarity score: 15.11)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.31)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E516
- E410
- E407
- Artificial Vanilla Flavor
- Cream
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolate Sandwich Cookie Pieces
- Sugar
- Whey
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)