Tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 65 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 65 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Cheesecake Framboise (Similarity score: 16.84)
- Marie Tarte Tatin (Similarity score: 25.61)
- Auchan Tarte Aux Pommes Pur Beurre (Similarity score: 28.03)
- Bon App',carrefour Tarte Aux Pommes (Similarity score: 28.60)
- Carrefour Tarte Aux Pommes (Similarity score: 28.60)
- Desserissimes Tarte Au Framboise Pur Beurre (Similarity score: 34.65)
- Thiriet Mon Strudel Aux Pommes (Similarity score: 36.21)
- Belle France Tarte Tatin (Similarity score: 39.76)
- Tartefrais Tarte Aux Pommes (Similarity score: 42.36)
- Monoprix Tarte Tatin, Déjà Cuite (Similarity score: 42.58)
- Sammontana Caffe Vaniglia Nocciola (Similarity score: 44.49)
- Gut & Günstig Pflaumen Kuchen (Similarity score: 44.75)
- Casino Tarte Tatin (Similarity score: 47.28)
- Melinda,graziadei Strudel Di Mele (Similarity score: 47.36)
- Picard,le Bio Par Picard Tarte Aux Pommes (Similarity score: 47.66)
Ingredients List
- Apple
- Gelling Agent
- E440a
- Antioxidant
- E300
- Raising Agent
- Colour
- Wheat Flour
- Sugar
- Butterfat
- Water
- Glucose Syrup
- Modified Corn Starch
- Salt
- Wheat Fiber
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)