TARTEFRAIS tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 882kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 882kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 69 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 69 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.68656716417911% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.03)
- Casino Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.06)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 21.07)
- Sans Marque,georpa Tarte Aux Pommes Pur Beurre Aux Œufs Frais (Similarity score: 26.56)
- Leader Price Omelette Norvégienne (Similarity score: 29.83)
- Picard,le Bio Par Picard Tarte Aux Pommes (Similarity score: 38.76)
- Gut & Günstig Pflaumen Kuchen (Similarity score: 39.24)
- Marie Morin Crumble Aux Pommes Caramélisées (Similarity score: 39.41)
- Gut & Günstig Fruchteiscreme Erdbeere (Similarity score: 42.02)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 42.36)
- Trofai Moambe, Hot Palmnut Concentrate (Similarity score: 44.05)
- Marie Tarte Tatin (Similarity score: 45.79)
- Casino Cheesecake Framboise (Similarity score: 45.89)
- Thiriet Ma Tarte Tatin (Similarity score: 45.91)
- Bonne Maman Pommes Tatin (Similarity score: 46.32)
Ingredients List
- Apple
- Wheat Flour
- Water
- Butter
- Sugar
- Fresh Egg
- Lupin Flour
- Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)