Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 61 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 61 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tarte Normand 6 8 Parts (Similarity score: 24.10)
- E Leclerc Tarte Normande 6 8p (Similarity score: 30.43)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 31.00)
- Hafner Tarte Poire Amande Pur Beurre (Similarity score: 40.61)
- 2 Tartelettes Framboise (Similarity score: 41.57)
- Boncolac Tarte Facon Crumble Pommes Fruits Rouges (Similarity score: 51.93)
- Marks & Spencer Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 54.52)
- Marks & Spencer Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 54.52)
- Picard Tarte Façon Crumble À La Poire Et À La Pomme (Similarity score: 56.76)
- Jaja Lait De Coco (Similarity score: 59.72)
- Gü Cheesecake Fraise Des Bois (Similarity score: 61.29)
- Crumble De Jean Imbert (Similarity score: 62.20)
- Milbona, Lidl Tarta De Queso Con Limon (Similarity score: 62.67)
- Hacendado Cono De Nata (Similarity score: 62.93)
- Fauchon Création Scintillante Fruits Rouges (Similarity score: 63.89)
Ingredients List
- Apple
- Antioxidant
- E300
- Colour
- E101
- E160a
- Flavouring
- Butterfat
- Sugar
- Wheat Flour
- Water
- Fresh Egg
- Corn Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)