Marks & Spencer Gluten Free Christmas Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1242kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1242kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 44 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 51.06382978723404% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.1% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92.0496mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 49.2g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 0.00)
- Morrisons,morrisons Free From Gluten Free Milk Free Christmas Pudding (Similarity score: 41.68)
- Hafner Tarte Poire Amande Pur Beurre (Similarity score: 45.98)
- Leclerc Tarte Normand 6 8 Parts (Similarity score: 49.02)
- E Leclerc Tarte Normande 6 8p (Similarity score: 51.09)
- Casino Délices,casino La Fabuleuse Confiture De Lait (Similarity score: 52.62)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 53.54)
- Tarte Normande (Similarity score: 54.52)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Alcohol Free Christmas Pudding (Similarity score: 55.34)
- Fortnum Mason,fortnum & Mason St James Christmas Pudding (Similarity score: 55.50)
- 2 Tartelettes Framboise (Similarity score: 55.84)
- Milbona, Lidl Tarta De Queso Con Limon (Similarity score: 56.88)
- Robertson's Lemon Curd (Similarity score: 58.04)
- Gü Cheesecake Fraise Des Bois (Similarity score: 58.46)
- Picard Tarte Façon Crumble À La Poire Et À La Pomme (Similarity score: 58.88)
Ingredients List
- Vine Fruit
- Dark Rum
- Brandy
- Gluten Free Flour
- Humectant
- Molasses
- Molasses
- Orange Zest
- Amontillado Sherry
- Almond
- Glucose Syrup
- Sugar
- Lemon Peel
- Spice
- Salt
- Acidity Regulator
- Cider
- Vegetable Suet
- Palm Oil
- Rice Flour
- Sunflower Oil
- Free Range Eggs
- Gluten Free Breadcrumbs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)